DentaPoint Whatsapp

Whatsapp İletişim

Alsancak Şube
Whatsapp Hattı

+90 (543) 526 76 70

Karşıyaka Şube
Whatsapp Hattı

+90 (542) 526 76 70

İnvisalign Şeffaf plaklar ile Ortodonti

Ortodontik tedavilerde teknolojinin geldiği en son nokta olarak şeffaf plaklardan bahsedebiliriz. Şeffaf plaklar ile birlikte ortodontik tedavi olduğunuzu çevrenizdeki kişiler farketmez. Günlük yaşamınızı etkilemez ve tellerin oluşturduğu zorlukları (diş fırçalama zorluğu, yiyecek yasakları vb.) bu yöntemde yaşamazsınız.

Image

Şeffaf plaklar ile ortodontik tedaviye uygun olup olmadığınızın belirlenmesi için öncelikle ortodonti uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Hafif ve orta diş çapraşıklıklarında şeffaf plaklar rahatlıkla uygulanabiliyorken, fazla diş çapraşıklıklarında uygulanamayabilmektedir. Yoğun diş çapraşıklıklarında, yer kazanmak amacıyla diş çekimi yapılabilmektedir. Diş çekimi ile birlikte şeffaf plak tedavisi bazı durumlarda yapılabilmektedir. Bunun için doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Şeffaf plakların size uygun olduğu belirlendikten sonra öncelikle dişlerinizin detaylı ölçüsü ve profesyonel fotoğrafları alınmaktadır. Bu kayıtlar yurtdışında veya yurtiçinde bulunan plakların üretildiği laboratuvarlara gönderilmektedir. Dişlerinizin kayıtları laboratuvar ortamında 3 boyutlu ortama aktarıldıktan sonra dişlerinizin ne şekilde düzeleceğini görebileceğiniz 3 boyutlu simülasyon elde edilmektedir. Daha sonrasında dişlerinizi aşama aşama düzeltecek olan şeffaf plaklar üretilmektedir. Diş çapraşıklığınızın şiddetine göre plak sayınız değişmektedir. Bu plakların numarası vardır ve bir plak görevini tamamladıktan sonra diğer plağa geçilir. Plak değişimi genellikle haftada bir yapılmaktadır.

Tedavinizin aksamadan devam edebilmesi için şeffaf plaklarınızı günde en az 20 saat kullanmanız gerekmektedir. Eğer bir plak düzgün kullanılmadan diğerine geçilirse, istenmeyen diş hareketleri, diş hareketlerinin yavaşlaması ya da plakların dişlerinize tam oturmaması gibi problemler ortaya çıkabilir.

Plaklar termoplastik malzemeden üretilmektedir ve Avrupa birliği ile FDA tarafından kullanımı yasaklanan BPA maddesini içermemektedir.

Şeffaf plaklar ile yapılan ortodontik tedavide, braketler ile yapılan tedaviye göre katı yiyecek kuralları olmasa da renklendirme yapabilen yiyeceklere ve sıcak içeceklere dikkat etmek gerekir. Vişne suyu, şarap, köri sosu, hardal sosu, sigara, puro, kahve, çay gibi yiyecekler tüketildiğinde plaklarda renklenme olabilmektedir. Ancak plaklarınızı 2 haftada bir değiştirdiğiniz için bu renklenme fazla olmamaktadır. Ayrıca sıcak içecekler içerken plağın şeklinin bozulmaması için plağınızı çıkarmanız gerekmektedir. Bu renklenmeleri minimum düzeyde tutmak için, plağınızı her gün ılık su altında diş fırçası ile macunsuz temizlemeniz gerekmektedir.

Şeffaf plaklar ile yapılan ortodontik tedavinin süresi, braketler ile yapılan tedaviye göre bazı durumlarda daha kısa bazı durumlarda ise daha uzun sürebilmektedir. Fazla diş hareketi yapılması gereken durumlarda tedavi süresi uzayabilmekte iken, hastanın tedavi kurallarına dikkat etmesiyle bu süre kısalmaktadır. İzmir Dentapoint Karşıyaka polikliniklerinde invisalign şeffaf plaklar ile tedavi yapılmaktadır.

Karşıyaka invisalign ve Karşıyaka Şeffaf Plaklar için +90 (542) 526 76 70 randevu alabilirsiniz.